Гірнича промисловість Афганістану

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Гірнича промисловість Афганістану

Гірнича промисловість країни знаходиться на стадії становлення і включає розробку родовищ газу, вугілля, гірничо-хімічної сировини, дорогоцінного і виробного каменю. Гірничі роботи нестабільні внаслідок тривалих військових дій.

Природний газ. Найважливіша галузь — газодобувна. З 1967 р. за допомогою СРСР розроблявся великий газоносний басейн на півночі країни, в 1980-і роки природний газ у великому обсязі транспортували до Радянського Союзу.

На початку XXI ст. важливе джерело іноземної валюти — природний газ, який постачається трубопроводом в Узбекистан. Видобуток природного газу в регіоні 2 400 м³/добу, переважно поблизу Шібірган (Shiberghan) і Сарі-Пуль (Sar-i-Pol), північніше Кабулу. Природний газ також використовують для вироблення електроенергії в Мазарі-Шарифі (Mazar-e-Sharif).

Будівництво газопроводу з Туркменістану через територію західного Афганістану в Пакистан в кінці 1998 р. було заморожене через нестійку політичну обстановку.

Вугілля. Друга за значенням — вугільна промисловість. В мирний час кам'яне вугілля розробляли підземним способом, глибина розробки 100–200 м. На початку XXI ст. вугілля видобувають в Каркарі (поблизу Пулі-Хумрі), в Ішпушті (поблизу Доші) на північ від Кабулу і в Дарі-Суф на південь від Мазару. Видобуток вугілля — 180 тис. т/рік. Планується його збільшення до 300 тис. т/рік. Чехія — поставник гірничого обладнання.

Уран видобувають в горах Khwaja Rawash на схід від Кабула, який експорують в країни Центральної Азії.

Інші корисні копалини. В невеликій кількості добувають залізну руду, барит (родовище Сангілян), тальк, мармуровий онікс, лазурит (Сарі-Санг), золото, сірку, мармур, гіпс і ін. На південь від Кабулу розташований мідеплавильний завод продуктивністю 150 тис.т/рік мідної руди. Сировинна база — мідне родовище з запасами 360 тис.т, яка містить 0,7–1,5% Cu.

Давно відомий у світі афганський лазурит з родовища Сари-Санг, який добувають і сьогодні, але цікаво, що його було виявлено в гробницях фараонів і при розкопках Трої[1].

Фахівців в галузі геології і гірничої справи готують в університеті і політехнічному інституті Кабулу.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Афганистан. Ру — Костыль для Карзая. Архів оригіналу за 13 квітня 2015. Процитовано 23 листопада 2013.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Гірничий енциклопедичний словник : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2004. — Т. 3. — 752 с. — ISBN 966-7804-78-X.
  • Білецький В. С., Гайко Г. І. Хронологія гірництва в країнах світу. — Донецьк : Донецьке відділення НТШ : Редакція гірничої енциклопедії : УКЦентр, 2006. — 224 с.
  • Гайко Г. І., Білецький В. С. Історія гірництва: Підручник. — Київ-Алчевськ: Видавничий дім «Києво-Могилянська академія», видавництво «ЛАДО» ДонДТУ, 2013. — 542 с.